სამოდელო და გასვლითი გაკვეთილები

*


           2019-2020 სასწავლო წელი  

           მე-2 კლასი

1.გასვლითი გაკვეთილი-ძველი თბილისის გაცნობა





2. გასვლითი გაკვეთილი-ნინო ჩაკვეტაძის გალერეა (23.10.19)






















           
          





     



      2018-2019 სასწავლო წელი 

          გაკვეთილის გეგმები:

         მათემატიკაში

        1-
       2-

 

         2016-2017 სასწავლო წელი 

10.10.2016 ინტეგრირებული-გასვლითი გაკვეთილი(ბუნება,ხელოვნება)
პედ.ნატა დუნდუა,თაკო ღამბარაშვილი


სამშაბათი-,,მკითხველთა კლუბი"

      შემოდგომა ქართველი პოეტების ლექსებში-პოეზიის საღამო.     პაექრობა უფროსებთან












*      

*  *      საბავშვო მულტფილმის ჩვენება-,,ბომბორა“:














გაკვეთილის თემა
მზის სისტემა
სწავლების საფეხური
დაწყებითი საფეხური ; 3-6 კლასი
მოსწავლეთა პროფილი
25  მოსწავლე
გაკვეთილის შედეგები და მიზნებ
მიზნები;
   )მოსწავლეებმა შეძლონ პლანეტების დასახელება და სხვა ციური სხეულებისაგან მათი განმასხვავებელი ნიშნების ჩამოთვლა.
   )მზის სისტემის მოდელის დამზადება.
  )აღწერის, სააზროვნო უნარ ჩვევების განვითარება.
  )ჯგუფური მუშაობის უნარ ჩვევების განვითარება.
შედეგები:
  )აღწეროს მზის სისტემა
  )იყენებს ილუსტრაციებს და ინტერნეტს ინფორმაციის მოცაძიებლად.
  )ხატავს პლანეტებს და თანმიმდევრობით განალაგებს მზიდან დაშორების მიხედვით.
წინასწარი ცოდნა
მოსწავლეებმა იციან მზის, მთვარის და ვარსკვლავების დახასიათება .
გაკვეთილის მსვლელობა
 I აქტივობა
    გაკვეთილის დასაწყისში ბავშვებს გავაცნობ გაკვეთილის მიზანს, რომ ეს არის შემაჯამებელი გაკვეთილი მზის სისტემის თემაზე.
II. აქტივობა
ნასწავლი მასალის ანალიზის მიზნით, ვიყენებ კითხვა-პასუხის მეთოდს
v  რა ეწოდება პლანეტას,რომელზეც ჩვენ ვცხოვრობთ?
v  რომელი ვარსკვლავის ოჯახშია პლანეტა დედამიწა?
v  მეორენაირად ამ ოჯახს რა ეწოდება?
v  მზის ოჯახი რომელ გალაქტიკაში მდებარეობს?
v  გალაქტიკაში რამდენი ვარსკვლავია?
v  ვარსკვლავი როგორი სხეულია?
v  დედამიწაზე მზის ამოსვლას რა ეწოდება?
v  მზის ჩასვლას?
v  პლანეტა დედამიწა ვარსკვლავია?
v  ჩამოთვალეთ მზის სისტემის პლანეტები.
v  მზის სისტემაში,კოსმოსში კიდევ რომელი კოსმიური სხეულები არიან?
III. აქტივობა
  თითოეული ჯგუფი პლანეტებზე მოძიებული ნფორმაციების  პრეზენტაციას  გააკეთებს .

IV. აქტივობა
მზის სისტემა-  ვიდეო რგოლის ჩვენება.
შეფასების საგანიდა პროცედურები
  საგაკვეთილო პროცესში მოსწავლეები ფასდებოდნენ ზეპირი და მოკლე კომენტარებით,ინდივიდუალურად და ჯგუფურად(ყოჩაღ,კარგია,შესანიშნავია და ..)
ხდებოდა თითოეულ მოსწავლეზე დაკვირვება და გაკვეთილის ბოლოს შეფასდა მათი ინდივიდუალური მუშაობა.
ჯგუფური შეფასება მოხდა შემდეგი კრიტერიუმების გათვალესწინებით:ჯგუფში შესრულებული დავალების ხარისხი,ჯგუფებში თანამშრომლობა,პრეზენტაცია
სასწავლო მასალა და ტექნიკური რესურსი
სახელმძღვანელო,კომპიუტერი,პროექტორი,თაბახის ფურცლები, პლასტელინი,ჭიკარტი,დაფა.

         


პრეზენტაციის     შეფასება
Ø  საინტერესო შესავალი

Ø   თემის გასაგებად წარმოდგენა

Ø  საუბარი

Ø  აუდიტორიასთან კონტაქტი

Ø  თვალსაჩინოების გამოყენება

  ჯგუფური    მუშაობის   შეფასების  კრიტერიუმი

Ø  წევრების   ჩართულობა

Ø  აზრთა   გაზიარების   უნარი

Ø  ინსტრუქციის   მიხედვით   მუშაობა

Ø  დროის  ლიმიტის  დაცვა


ვიქტორინა ბუნებისმცოდნეობაში.,,რა ვიცით,რა ვისწავლეთ“(შეკითხვებს ბავშვები მოამზადებენ)


































Комментариев нет:

Отправить комментарий